Vegán Éttermek Budapesten
-
Napfényes Étterem és Cukrászda
4.0$$Vegán Étterem Saláta Bár Pizzéria -
Macska Miau
5.0$Bisztró Vegán Étterem Vegetáriánus Étterem -
-
Vega City
5.0$Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
Kozmosz Vegán Étterem
$$Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
-
Veggie Nyers Vegán Bisztró
$$Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
Napos Oldal Vegetáriánus Étterem
3.5$$Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
Vegan Love
5.0$$Vegán Étterem -
Édeni Vegán Étterem
4.0Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
Nemsüti Vega Konyha
$$Kávézó Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
Ganga Vega Ételbár
5.0Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
Szelence Café
$$Bisztró Vegán Étterem Vegetáriánus Étterem -
Hummus Point
1.0$Étterem Vegán Étterem Vegetáriánus Étterem -
Elixir Étterem
$Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
Bio Café
$Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
VegaRáma
$$Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem -
Portéka Gasztro
$$Vegetáriánus Étterem Vegán Étterem
A veganizmus és a vegán éttermek főbb ismérvei
A veganizmus, a vegán étrend és életvitel manapság egyre nagyobb figyelmet kap szerte a világon, azonban a fogalom már évtizedek óta ismert. A vegán szó megszületését komoly viták előzték meg. 1943-ban a Leicester Vegetáriánus Társaság egy tagja nehezményezni kezdte, hogy a vegetáriánusok fogyasztanak állati eredetű tejtermékeket. Ennek hatására 1944-ben a társaság két tagja javaslatott tett a „tejterméket nem fogyasztó vegetáriánus” alcsoport megalakítására. A bizottság elutasította az indítványt, de ennek ellenére létrejött egy különálló szervezet, a Vegán Társaság. A vegán szó az angol „vegetarian” szóból származik: a szó első három és utolsó két betűjét vonták össze. De mit is jelent valójában az, ha valaki vegán?
A vegán étrend jellemzői
A veganizmus egy olyan filozófia és életmód, melynek követői kerülik az állati eredetű termékek használatát legyen szó élelmiszerről, ruhákról vagy más egyéb használati cikkről. A vegán étrend követői nem fogyasztanak állati eredetű termékeket, húst, halat, tojást, tejtermékeket, de még mézet sem. Alapelvük, hogy nem fogyasztanak és nem támogatnak semmit, amihez az állatok szenvedésével vagy kihasználásával juthatnának hozzá. Mindezek ellenére a vegán vagy más néven „növényi alapú” étrend rendkívül változatos és nem utolsó sorban egészséges is. A magyar konyhában kevéssé elterjedtek a vegánok által kedvelt úgynevezett „húspótlók”, mint a tofu, tempe és szejtán, melyek mindegyike kiváló fehérjeforrás, és megfelelő fűszerezéssel remek alternatívái lehetnek a hús-, és halételeknek egyaránt. A vegánok előszeretettel fogyasztanak babot, lencsét, dióféléket, chia magot, algát, teljeskiőrlésű gabonát, leveles zöldségeket és gyümölcsöket, melyek szintén remek tápanyagforrások. Tejtermékek helyett a vegánok általában növényi tejeket választanak, a méz helyett pedig növényi alapú édesítőszereket használnak.
Mi a különbség a vegán és a vegetáriánus étrend között?
Habár a vegán és vegetáriánus étrend közel áll egymáshoz, alapvető különbségek figyelhetők meg. A vegetáriánusok többsége a vegánokhoz hasonlóan nem fogyaszt húst és halat, viszont tejtermékeket (lakto-vegetáriánus) és tojást (ovo-vegetáriánus) igen. A vegán étrend sokkal szigorúbb, mint a vegetáriánus étrend, azonban zöldséget és gyümölcsöt mindkét étrend követői előszeretettel fogyasztanak.